Korzyści płynące z posiadania instalacji LPG

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na autogaz. Wpływa na to wiele kluczowych czynników, spośród których można wskazać m.in. na wzrost cen za benzynę. Instalacje gazowe można zamontować w używanych samochodach, jak również są one dostępne w fabryczne nowych pojazdach. Lpg to inaczej płynny gaz naftowy, a dokładniej mieszanina propanu oraz butanu. Jakie zalety posiada auto-gaz, skoro zyskuje ono coraz większe grono zainteresowanych kierowców?

Instalacja LPG – zalety

Lpg cechuje duży stopień czystości. Duża liczba oktanowa wynosząca około 100, wpływa na odporniejsze spalanie stukowe w porównaniu do benzyny. Instalacja lpg zapewnia zdecydowanie mniejszą emisję spalin. W trakcie spalania nie dochodzi bowiem do zjawiska kondesacji ciekłego paliwa znajdującego się na ściankach cylindrów. Reasumując, auto-gaz to ekologiczne rozwiązanie.

Gaz zapala się wolniej, a to przyczynia się do dłuższego spalania. Temperatura spalin jest natomiast wyższa niż w przypadku zasilania na benzynę. Warto zwrócić również uwagę, że lpg wywołuje mniejsze napełnianie cylindrów, a to w efekcie skutkuje znacznym spadkiem mocy.

instalacja LPG

Auto z LPG można alternatywnie zasilać. Oznacza to, iż w każdym momencie wystarczy tylko przełączyć ponownie na benzynę. Silnik zasilany LPG płynniej pracuje, dzięki czemu samochód ciszej porusza się.

Instalacje gazowe są szczególnie zalecane osobom często podróżującym na co dzień. Zapewne koszt instalacji gazowej każdy kierowca odczuje w swoim budżecie, jednakże w szybkim czasie może on się zwrócić. W przypadku autogazu działa pewna zasada typu – im więcej kierowca jeździ, tym więcej uda mu się zaoszczędzić.

Samochód z instalacją gazową można tankować niemal na każdej stacji benzynowej. Najczęściej posiadają one chociaż jedno stanowisko przeznaczone do tankowania gazem płynnym.

Serwisowanie LPG – o czym należy pamiętać?

Serwisowanie lpg wraz z regularnymi przeglądami instalacji gazowej jest bardzo kluczowe. Dzięki niemu można bezproblemowo użytkować autogaz. Rozregulowana instalacja może przyczynić się do większego zużycia paliwa, a nawet uszkodzić pozostałe podzespoły. Nie wolno zatem ignorować tego obowiązku.

Podczas przeglądu wykonuje się bardzo dużo czynności. Należy wtedy wykonać m.in. diagnostykę komputerową. Polega ona na skontrolowaniu gazowego oraz benzynowego sterownika. Filtr fazy ciekłej i lotnej także trzeba wymienić na każdym przeglądzie instalacji lpg. Mocno zabrudzony filtr może wywołać uszkodzenie reduktora bądź wtryskiwaczy. Bardzo ważna jest też szczelność wszystkich połączeń oraz elementów instalacji lpg. Gaz nie może ulatniać się. Warto zwrócić się do serwisu w przypadku czucia nieprzyjemnego zapachu gazu.

auto-gaz

Wszelkie przeglądy trzeba regularnie wykonywać jeden raz w danym roku albo co przejechane 10 000 km. Wiosna to najlepsza pora na przeprowadzenie tej czynności. Zima stwarza najcięższe warunki, więc najlepiej dopiero po tym okresie wszystko dokładnie sprawdzić.

Instalacja aut-gazu wymaga także wykonanie obowiązkowego badania technicznego. Diagnosta sprawdza podczas niego np. sposób montażu instalacji albo świadectwo homologacji zbiornika. Oczywiste jest również to, aby odwiedzić warsztat, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące usterki instalacji.

Zbiornik gazu należy zalegalizować raz na 10 lat. Po upływie tego terminu trzeba poddać go ponownej legalizacji albo wymienić na zupełnie nowy. Głównym zadaniem zbiornika gazu jest wytrzymanie ogromnego ciśnienia.

Instalacje gazowe – podsumowanie

Pomimo nieustannie wzrastających cen, niewątpliwe jest, iż lpg to obecnie najtańsze źródło zasilania samochodu. To głównie zachęca kierowców do zdecydowania się na autogaz. Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i wydatkami związanymi z serwisowaniem lpg.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat instalacji gazowych? Zapraszamy na stronę naszego Partnera: Energy Gaz Polska – Instalacje Gazowe