Klimatyzacja, serwis i montaż klimatyzacji

Prawidłowa instalacja i dopasowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pomieszczeniu jest gwarancją długiej żywotności całego systemu. Profesjonalna instalacja systemu zapewni stworzenie i utrzymanie zdrowego mikroklimatu, dlatego prace muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Serwis i naprawa klimatyzacji

Aby zapewnić komfortowy klimat w domach i firmach, warto zintegrować wentylację i klimatyzację w jednym systemie. Instalację urządzeń i prowadzenie powietrza przeprowadza się już na etapie budowy, dzięki czemu poszczególne elementy nie muszą być później przebudowywane. Przed przystąpieniem do instalacji sporządza się i zatwierdza szczegółowy plan pracy.

Systemy klimatyzacji zostały zaprojektowane w celu poprawy warunków klimatycznych w pomieszczeniach mieszkalnych i publicznych, i robią to dobrze. Z czasem jednak wydajność urządzeń klimatyzacyjnych spada. Jest to spowodowane osadzaniem się kurzu na wężownicach i filtrach, spadkiem ciśnienia czynnika chłodniczego, zużyciem części lub innymi przyczynami.

Klimatyzator, jak każde inne urządzenie, wymaga okresowej konserwacji. Jeśli nie zostanie to zrobione, właściciele mieszkań lub domów wkrótce odczują dyskomfort, zapłacą wyższe rachunki za energię elektryczną, a w najgorszym wypadku zostaną w ogóle bez systemu klimatyzacji.

montaż klimatyzacji

Dlaczego konieczne jest przeprowadzanie konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych?

Na działanie urządzenia zewnętrznego mają wpływ opady atmosferyczne, zmiany temperatury, kurz, puch z kwitnących drzew itp. Z drugiej strony jednostka wewnętrzna jest narażona na działanie kurzu, dymu tytoniowego, sierści zwierząt domowych, oparów kuchennych itp. Zanieczyszczenia te powodują stopniową utratę wydajności i sprawności klimatyzatora, powodując korozję i uszkodzenie jego wewnętrznych części.

Warto wiedzieć: Wewnętrzne części klimatyzatora są idealnym miejscem do rozprzestrzeniania się pleśni i bakterii, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Przyczyniają się one do powstawania nieprzyjemnego zapachu z jednostki wewnętrznej. Aby im zapobiec, należy zlecić konserwację profesjonalnym firmom, które stosują środki antybakteryjne.

Konserwacja klimatyzatorów jest zalecana raz w roku (w przypadku modeli domowych). Jednak w zależności od wyposażenia, obiektu i warunków pracy może to być np. okres miesięczny lub kwartalny. Jeśli klimatyzator działa tylko w gorące letnie dni, wystarczy raz – jesienią – dokonać przeglądu, konserwacji i regulacji. To właśnie w tym czasie można usunąć wszystkie niedociągnięcia i przygotować technikę na następne lato. W tym czasie ceny są niższe i nie ma już długich kolejek do techników. Wykaz prac wchodzących w zakres konserwacji technicznej klimatyzatorów obejmuje przegląd, czyszczenie, dezynfekcję i ocenę wszystkich elementów urządzeń, sprawdzenie szczelności i integralności konstrukcyjnej wszystkich elementów.

serwis klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji – jak często wykonywać?

Częstotliwość serwisowania klimatyzatora zależy od trybu, w jakim pracuje on w ciągu roku. Jeśli w mieszkaniu zainstalowany jest system typu split, który działa przez cały rok, należy go serwisować co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W tym czasie układ klimatyzacji zostanie sprawdzony i przygotowany do rozpoczęcia nowego sezonu, a w jego trakcie nie wystąpią żadne usterki.

Samodzielne wykonywanie tej pracy bez specjalnych narzędzi i sprzętu jest nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Praca powinna być wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowanych techników.

Jeżeli szukacie Państwo sprawdzonej firmy, która wykona dla Was montaż i serwis klimatyzacji w Warszawie (Białołęka, Tarchomin, Bródno), zapraszamy na witrynę Partnera: Unimar – Montaż Klimatyzacji