Czym różni się zlecenie transportowe od spedycyjnego?
Zastanawiasz się, jakie są różnice między zleceniem transportowym a spedycyjnym? Nie wiesz, z czym wiąże się realizacja każdego z nich? Warto zaznajomić się z obowiązkami, które wiążą się z podpisaniem tego rodzaju umów, zwłaszcza jeśli prowadzi się własną działalność. Dowiedz się, czym dokładnie zajmują się spedytorzy i przewoźnicy.
Spedytor a przewoźnik – co warto wiedzieć?
Krótko mówiąc, spedytor odpowiedzialny jest za organizację przewozu danego towaru, natomiast na barkach przewoźnika spoczywa realizacja tego zadania. Przyjęcie zlecenia spedycyjnego zobowiązuje więc do wyboru przewoźnika, któremu następnie przedstawia się zlecenie transportowe. Różnica jest więc dosyć znacząca.
Niektóre firmy wybierają jednak innego rodzaju działalność. Odgrywają one rolę pośrednika pomiędzy producentem danego towaru a przewoźnikiem. Przyjmują zlecenia transportowe, aby później sprzedać je innej firmie.
Zlecenie spedycyjne – czym jest?
Dokument zobowiązujący do organizacji przewozu może mieć formę elektroniczną, telefoniczną, papierową lub nawet słowną. Ważne jest jednak, aby zawierało wszystkie informacje, które są potrzebne do przeprowadzenia transportu bezpiecznie i zgodnie z prawem. Koniecznie należy więc zawrzeć:
- rodzaj transportowanego ładunku,
- termin płatności,
- metody zabezpieczenia towaru,
- klasę niebezpieczeństwa ładunku,
- przewidywany czas na dostarczenie,
- wartość towaru.
Zlecenie spedycyjne jest niezwykle istotne w przypadku kolizji lub uszkodzenia ładunku w inny sposób. Wtedy ubezpieczyciel sprawdza, czy przewoźnik został dobrze przygotowany do realizacji transportu przez spedytora.
Zlecenie transportowe – co to?
W trakcie wykonywania umowy przewozu towarów obowiązki firmy realizującej to zadanie są spisane w zleceniu transportowym. Dokument ten jest często wykorzystywany w charakterze oferty na różnych platformach. Przewoźnicy mogą wtedy dobrowolnie zdecydować się na przyjęcie zlecenia. Warunki ustalane są zazwyczaj w formie licytacji i obejmują przede wszystkim wycenę, ładowność pojazdu oraz posiadane zezwolenia transportowe. Umowa zaczyna obowiązywać w momencie, w którym dokumenty zostaną podpisane przez zleceniobiorcę i odesłane do wystawcy oferty.
Zlecenia transportu i spedycji – o czym pamiętać?
Aby dokumenty były poprawnie sporządzone, muszą one zawierać podstawy prawne, które określają obowiązki obu stron umowy. Bez tego zlecenia nie będą wiążące. Ważnym punktem jest też odpowiednie oznaczenie, czyli nazwanie dokumentu. Konieczne jest także zawarcie stawki za usługę w przypadku spedytora lub frachtu, czyli wysokości wynagrodzenia za transport.
Zlecenie spedycyjne a transportowe – jakie są najważniejsze różnice?
Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia od siebie omawiane dokumenty, jest zakres odpowiedzialności. W zleceniach spedycyjnych firma nie odpowiada za kolejne etapy transportu. Ich realizacja spoczywa już na barkach spedytora i przewoźnika. Zlecenie transportowe przekłada całą odpowiedzialność na wykonawcę.
Warto zaznaczyć, że jeśli przewoźnik podejmuje współpracę z podwykonawcami, to i tak odpowiada za prawidłową realizację zlecenia. Musi więc nadzorować każdy etap transportu. Jeśli chodzi o obowiązki spedytora, to bardzo często musi on jedynie wybrać przewoźnika. Inne wymagania określa Kodeks Cywilny.