Rehabilitacja. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja w Zalesiu Górnym przywraca sprawność pacjentom. WHO określa termin „rehabilitacja” jako działanie o charakterze kompleksowym. Ma ono na celu przywrócenie pełnej  bądź maksymalnej sprawności osobom, które są niepełnosprawne nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Rehabilitacja jest nieodzownym i jednocześnie integralnym elementem współczesnego procesu leczenia. Dzięki podejmowanym ćwiczeniom, każda niepełnosprawna osoba ma większą możliwość włączenia się w nieco bardziej aktywne życie społeczne, a nawet zawodowe. To jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Rehabilitacja stanowi bowiem szereg działań – psychologiczne, lecznicze, organizacyjne, społeczne, a także edukacyjne oraz techniczne.

na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja (Zalesie Górne) – na czym polega?

Rehabilitacja w Zalesiu Górnym stanowi integralny proces leczenia. Warto wiedzieć, iż jej przebieg i czas trwania czy też wykorzystywane metody zależą przede wszystkim od stanu danego pacjenta i rodzaju utraty sprawności. To indywidualna kwestia.

Rehabilitację stosuje się po utracie sprawności z powodu wad wrodzonych albo przebytych chorób czy też urazów. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może skierować na rehabilitację. Pewne wybrane świadczenia medyczne, które wchodzą w skład rehabilitacji można wykonywać wyłącznie po skierowaniu przez danego lekarza specjalistę. Rehabilitacja to bardzo ważna składowa leczenia. W Zalesiu Górnym pomożemy przywrócić sprawność z danego obszaru, który jest dotknięty pewnym problemem.

Rodzaje rehabilitacji

Obecnie można wyróżnić szereg różnych rodzajów rehabilitacji. Jeśli chodzi o fizyczność to warto wiedzieć, iż aktywność fizyczna może obejmować m.in. ćwiczenia motoryczne. Dzięki nim można poprawić zarówno siłę mięśni, jak i koordynacji. Ruch i aktywność fizyczna to podstawa w dążeniu do zdrowia i samodzielności choćby w najmniejszym stopniu.

Ćwiczenia mobilności pozwalają natomiast na nauczenie się przez pacjenta korzystania z pewnych pomocy do poruszania się, jak np. chodzik albo wózek inwalidzki, a nawet orteza stawu skokowego. Ta ostatnia umożliwia stabilizację oraz wzmocnienie kostki co dodatkowo przekłada się na pomoc w utrzymaniu masy ciała w trakcie ponownej nauki chodzenia. W wielu przypadkach to nieodłączne elementy w życiu, ale dzięki nim można lepiej i sprawniej funkcjonować na co dzień.

Terapia wymuszonego ruchu polega na tym, że nieuszkodzoną kończynę trzeba unieruchomić w momencie ćwiczeń poruszania kończyną, która została dotknięta daną chorobą. To pozwala na poprawienie jej funkcji.

rehabilitacja w Zalesiu Górnym

Fizjoterapia to jeden z ważnych elementów rehabilitacji medycznej. W jej obrębie można wyróżnić kinezyterapię. Polega ona na leczeniu poprzez masaże i ruch. Kolejnym elementem jest fizykoterapia wykorzystująca różnorodne techniki oraz metody przyczyniające się do przywrócenia sprawności. Spośród licznych można wskazać głównie na:

  • światłolecznictwo,
  • leczenie dźwiękiem,
  • termoterapię,
  • magnetoterapię,
  • magnetostymulację,
  • elektroterapię znaną z prądów TENS.

Niezwykle istotne jest to, że wszelkie zabiegi wchodzące w zakres fizykoterapii muszą być wcześniej dokładnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Stanowią one bowiem element kompleksowej opieki rehabilitacyjnej.

Rehabilitacja – jak przygotować się do zabiegów?

Chcąc odpowiednio przygotować się do wykonywanych zabiegów i ćwiczeń warto wiedzieć, że najważniejsza jest swoboda. W tym celu zaleca się, aby mieć ze sobą obuwie na zmianę i wygodny strój – najlepiej sportowy. Ręcznik to kolejny ważny element. W przypadku elektroterapii przydadzą się także dwie, a nawet cztery gazy jałowe.