Charakter pracy elektryka. Czym charakteryzuje się zawód elektryka?
Elektryk to zawód, w którym wykonuje się głównie instalacje elektryczne, montuje i uruchamia oraz konserwuje maszyny wraz z urządzeniami elektrycznymi, jak również pomiary elektryczne. Jednym z kluczowych zadań jest również dokonywanie oceny stanu technicznego instalacji czy też urządzeń elektrycznych tuż po montażu i konserwacji. To jeden z najbardziej poszukiwanych atrakcyjnych zawodów na rynku pracy.
Elektryk – czym charakteryzuje się zawód?
Elektryk (Nowy Dwór Mazowiecki) to niezwykle odpowiedzialny zawód. Wszelkie przeprowadzane czynności przez tę osobę wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa innym, którzy będą korzystać z danej sieci energetycznej czy też urządzeń elektrycznych bądź maszyn.
Wykonywanie tego zawodu wiąże się również z posiadaniem zainteresowań technicznych. Niezwykle ważna jest umiejętność koncentracji, dokładności, cierpliwości oraz wytrwałości. Kluczowa jest też koordynacja wzrokowo-ruchowa, refleks i zręczność. Elektryk nie może bać się pracy na wysokości i w niebezpiecznych warunkach.
Kariera elektryka
Wykonywane obowiązki przez elektryka mogą różnią się przede wszystkim od wykształcenia oraz zdobytych dotychczas zawodowych umiejętności. Mimo wszystko jego miejsce jest tam, gdzie jest do czynienia z prądem. Elektryk powinien ukończyć technikum albo szkołę zawodową. Warto kontynuować edukację na studiach inżynierskich. To będzie klucz do wyższych zarobków czy też większych możliwości zatrudnienia. Zawodowe uprawnienia można też nabyć w ośrodkach egzaminacyjnych SEP albo SIMP. W dzisiejszych czasach chcąc wyróżnić się na tle konkurencji na rynku zawodowym zaleca się, aby starać się o kwalifikacje w SEP. Upoważniają one bowiem do wykonywania pracy przy elektrycznych urządzeniach pod napięciem. Ta praca wiąże się głównie z wykonywaniem zawodowych obowiązków w terenie, przez co przydatne będzie również posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Prace wykonywane przez elektryka nie kończą się tylko na zamontowaniu instalacji elektrycznej w budowanych np. domach, biurach itp. Ten zawód można wykonywać również w przedsiębiorstwach, które przetwarzają, wytwarzają oraz przesyłają energię elektryczną albo w firmach zajmujących się eksploatacją energii elektrycznej. Oferując usługi elektroinstalacyjne także warto posiadać wiedzę z zakresu elektryki.
Niezbędne narzędzia elektryka
W pracy elektryka ważne są pewne narzędzia ułatwiające wykonywanie zawodowych czynności. Spośród licznych można wskazać przykładowo na wiertarki i elektryczne części zamienne. W tym zawodzie przydają się takie akcesoria jak: spirale, kable, wentylatory oraz elementy grzewcze i przewody elektryczne. Do narzędzi ręcznych należą: szczypce, noże i klucze maszynowe.
Instalacje elektryczne
Instalacje elektryczne (Zakroczym) stanowią część sieci niskiego napięcia wraz z układami przewodów i sprzętem elektroinstalacyjnym. Ich początek znajduje się na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii, która jest zasilana w złączu, a koniec natomiast w gniazdkach wtyczkowych oraz zainstalowanych odbiornikach energii elektrycznej. Instalacje elektryczne służą do dostarczenia energii elektrycznej albo elektrycznych sygnałów bezpośrednio do danych odbiorników.
Różnorodność zawodu
Zawód wykonuje się na różnych stanowiskach. Podczas kładzenia nowych instalacji, elektryk pracuje na budowie. Kiedy odpowiada ona za sieć elektryczną w zakładzie pracy to oczywiste jest, iż musi on znajdować się właśnie wewnątrz tej firmy. Pogotowie energetyczne to praca głównie wykonywana w terenie w celu usunięciu różnorodnych awarii. Inną odmianą jest elektromechanika samochodowa, w przypadku której elektryk pracuje głównie w warsztacie. Elektryk wykonuje swój zawód w różnych warunkach atmosferycznych. Jest on raz bardziej, a raz mniej narażony na stopień hałasu, temperatury, a nawet zanieczyszczenia powietrza.
Zawód elektryk – podsumowanie
Wymagania fizyczne elektryków zależą od charakteru wykonywanej pracy. Ten zawód wymaga jednak spostrzegawczości i dobrego stanu zdrowia. Elektryk posiada wiele zadań i wykonuje różnorodne czynności związane z instalacjami elektrycznymi, maszynami czy też urządzeniami elektrycznymi i pomiarami elektrycznymi. Obecnie to jeden z pożądanych zawodów, który nigdy nie zaginie.