Czym zajmuje się szkółka roślin?
Szkółka roślin i szkółka drzew czy też krzewów pozwala nam m.in. na wzbogacenie wiedzy z zakresu ogrodnictwa. To idealne miejsce choćby dla tych, którzy planują założyć piękny ogród albo zaprojektować działkę rekreacyjną. Doświadczeni pracownicy oferują fachową pomoc w wyborze odpowiednich sadzonek, które w przyszłości ozdobą nasz ogród poprzez upiększenie jego zielonego zakątka. W związku z tym wizyta w szkółce roślin jest wręcz wskazana i zalecana! Na czym polega gospodarstwo szkółkarskie? Czym jest amelanchier lamarckii, który w naszym kraju staje się popularny?
Szkółka roślin – jakie oferuje rośliny?
Każda szkółka roślin posiada inną ofertę. Wszystko zależy bowiem od specjalizacji, którą sobie obiera. Nasze gospodarstwo szkółkarskie oferuje wysokiej jakości rośliny iglaste i liściaste. Hodowla drzew i hodowla krzewów opiera się głównie na zasadzie, która uwzględnia rolę gatunków w drzewostanie.
Bardzo często szkółka roślin to klasyczna szkółka. To oznacza, iż produkuje się w niej sadzonki, które posiadają odkryty system korzeniowy. Mogą występować również szkółki kontenerowe, które oferują sadzonki z zakrytym korzeniowym systemem albo sadzonki mikoryzowane. To nowoczesna technologia gwarantująca produkcję wyłącznie najwyższej jakości materiału sadzeniowego. Dodatkowo, zapewnia on niezwykle wysoką udatność upraw.
Gospodarstwo szkółkarskie – co warto wiedzieć?
Gospodarstwo szkółkarskie w praktyce obejmuje szeroki zakres czynności. W skład wchodzi nie tylko oferowanie wysokiej jakości roślin, ale również uprawy, które są poddawane przede wszystkim zabiegom zarówno pielęgnacyjnym, jak i ochronnym. Mają one na celu bowiem stworzenie optymalnych warunków wzrostu dla tych drzew, które są najbardziej pożądane w składzie gatunkowym rosnącego już drzewostanu. Należy przy tym jednakże mieć na uwadze możliwie najwyższe cechy nie tylko wzrostowe, ale również jakościowe.
Hodowla drzew obejmuje także wycinkę dojrzałych roślin. Dzięki temu można odnowić dany obszar w optymalny sposób mając na uwadze wymagania poszczególnych rosnących jeszcze gatunków drzew. Polega to na tym, aby zostawić pojedyncze drzewa, które są najlepsze i najstarsze, a także dziuplaste. Dzięki tym zabiegom specjaliści przyczyniają się do naturalnego odnowienia, jak również zachowania wyłącznie najcenniejszych okazów bądź zagwarantowania odpowiednich warunków życia dla pozostałych organizmów.
Amelanchier lamarckii i jego charakterystyka
Obecnie, coraz większą popularność zyskuje amelanchier lamarckii. Ten krzew liściasty dorasta nawet do około 10 m wysokości. Świdośliwa wywodzi się z Kanady i można ją hodować nawet w przydomowych ogrodach. To zarówno ozdobny krzew, jak i posiadający jadalne owoce, które już samym swoim wyglądem pięknie ozdabiają ogrody.
Amelanchier lamarckii stanowi śliczny element kompozycji, który można sadzić zarówno w grupach, jak i formować nim żywopłot. Liście tej rośliny wiosną mają zwykle czerwoną barwę, następnie w sezonie zielenieją, aby jesienią posiadać żółte bądź bordowe przebarwienie. Białe kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia-maja. Owoce są natomiast drobne i można je dostrzec już w lipcu oraz sierpniu.
Bardzo ważne jest to, iż amelanchier lamarckii świetnie rośnie nawet w większym słońcu. Można uznać, iż ta roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o siedliskowe warunki, dlatego że amelanchier lamarckii idealnie radzi sobie na różnorodnych typach gleby będąc odporną rośliną na działanie choćby większego wiatru, a nawet mrozu. Ten gatunek rośliny uważa się zarówno za duży krzew, jak i mniejsze drzewo.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.pungens.pl