Tkaniny naturalne i poliestrowe. Czym się różnią?
Na rynku dostępne są różnorodne tkaniny, spośród których wyróżnia się kolejne podgrupy. Bardzo popularne są tkaniny naturalne oraz tkaniny poliestrowe. Z każdych z nich można uszyć różności! Czym te tkaniny zatem różnią się między sobą? Co wpływa na ich klasyfikację do danej kategorii?
Czym są tkaniny naturalne i tkaniny poliestrowe?
Tkaniny naturalne zgodnie z nazwą – powstają w naturalny sposób. To oznacza, że są one produkowane wyłącznie z roślinnych albo zwierzęcych włókien. Niewątpliwe jest, iż tkaniny naturalne są najczęściej wybieranym materiałem Wynika to z ich cennych właściwości. Tkaniny naturalne są przyjazne dla skóry człowieka, więc automatycznie ich cena jest wyższa w porównaniu do cen tkanin syntetycznych. Ponadto, są one niezwykle wytrzymałe oraz antyalergiczne i nie niszczą się szybko. Warto zwrócić uwagę, że tkaniny naturalne nadają się nie tylko na ubrania, ale również można z niej uszyć różnorodne dodatki bądź tekstylia.
Tkaniny poliestrowe to kolejne, najczęściej wybierane materiały. Oczywiście występują 100%-owe oraz takie, które zawierają pewne domieszki jako dodatek. Poliester jest sprężysty, zatem po zgnieceniu go powróci on do swojego oryginalnego kształtu. Zwykle nie trzeba go nawet prasować po praniu. Tkaniny poliestrowe są odporne na wszelkie zabrudzenia, ponieważ jego włókna nie chłoną wody.
Czym różnią się tkaniny naturalne od poliestrowych?
Tkaniny naturalne z pewnością są cieplejsze, dlatego że włókna naturalne posiadają właściwości grzewcze oraz termoizolacyjne. Dodatkowo, wykazują one właściwości termogrzewcze. Tkaniny poliestrowe powstają z włókna syntetycznego. To oznacza, że nie posiadają one grzejących właściwości. Najpierw trzeba je zatem użyć w odpowiedniej technologii poprzez połączenie z innymi surowcami oraz materiałami, aby móc wykorzystać je np. w zimowej sportowej odzieży. Nie ma jednakże jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – która tkanina będzie lepsza do szycia. Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia czy też zastosowania danego ubrania.
Tkaniny naturalne i ich przykłady
Muślin bawełniany posiada wyłącznie naturalny skład, zatem jest on wolny od jakichkolwiek chemicznych dodatków. To zapewnia nawet najbardziej wrażliwej skórze wszystko to, co najlepsze. Ta tkanina naturalna idealnie nadaje się choćby na poduszki, pieluszki itp. Wszelkie akcesoria z muślinu bawełnianego są wyłącznie najwyższej jakości, zatem w pełni bezpieczne.
Wafel bawełniany jest miękki i ładnie układa się. Prawdopodobnie wynika to stąd, że ta tkanina naturalna nie jest sztywna, a nawet miła w dotyku. To idealna propozycja choćby dla alergików. Wafel bawełniany świetnie nadaje się na cieplutkie kocyki, szlafroki albo ręczniki. Im bardziej ta tkanina jest grubsza, tym efektywnie otula. Ponadto, wafel bawełniany stanowi obecnie jeden z najnowszych trendów, zatem można go wykorzystać nawet do udekorowania wystroju wnętrz.
Velvet pikowany i jego rodzaje
Velvet pikowany poza tym, że pięknie prezentuje się to określa się go jako „efektowny” materiał nadający design wnętrzom domu. Przykładowo, meble posiadające tkaninę obiciową velvet potrafią zachwycać nie tylko miękkością, ale również głębią koloru. Velvet jest nieustannie na topie i doskonale można wykorzystać go do różnych aranżacji – począwszy od salonów w stylu glamour po skandynawski wystrój. Velvet jest miękki w dotyku i elastyczny.
Velvet pikowany stanowi wysokogatunkowa tkanina. W dotyku można ją porównać do aksamitu, a nawet weluru. Velvet pikowany nie jest gruby. Można z niego uszyć zasłony, obicia foteli albo poduszki.
Oxford drukowany
Oxford drukowany jest wodoodporną tkaniną. Ten nowoczesny materiał cechuje się ponadprzeciętną odpornością na różnorodne czynniki atmosferyczne albo ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a nawet zabrudzenia wywołane choćby przez smar bądź tłuszcze roślinne. Oxford drukowany jest mało podatny na zagniecenia i miły w dotyku. Można z niego uszyć namioty, obrusy, plecaki albo pokrowce na meble.
Sztuczny baranek
Sztuczny baranek to tkanina posiadająca szerokie zastosowanie. Dzięki temu, że jest ona miękka i przyjemna w dotyku to można z niej uszyć artykuły przeznaczone nawet dla najmłodszych, jak np. kocyki, śpiworki do wózka, a nawet ozdoby do kurtek i poduszki dekoracyjne do pokoiku. Bardzo ważne jest, że dbając o zwierzęta zaleca się, żeby wybierać sztuczne futra imitujące prawdziwe futro i jednocześnie właśnie takie przypominające. Sztuczny baranek jest trwały i łatwy w pielęgnacji.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na witrynie naszego Partnera: Minky Minky.