Biobankowanie

dla badań nad nowymi terapiami

W BioBanku anonimowo przechowujemy tkanki Pacjentów nowotworowych, które mogą zostać wykorzystane do badań naukowych nad nowotworami i rozwojem nowych terapii. W ten sposób każdy Pacjent może wziąć udział w ciągłym postępie nauk medycznych.

Walka z nowotworem

Każdy może pomóc

Wyrażając zgodę na anonimowe Biobankowanie tkanki, Pacjenci pomagają badaczom i lekarzom lepiej poznać przyczyny choroby oraz przyczynić się do opracowania nowych terapii przeciwnowotworowych. Zdobyta w ten sposób wiedza w przyszłości pomoże innym chorym borykającym się z tym samym schorzeniem.

Dowiedz się więcej

Procedura

Krok po kroku

1

Poznanie oferty

Lekarz przekazuje Pacjentowi szczegółowe informacje dotyczące możliwości, jakie stwarza BioBankowanie. Następnie, wspólnie podejmują decyzję czy Biobankowanie jest odpowiednim rozwiązaniem dla danego Pacjenta
2

Dokumentacja

Pacjent podpisuje dokumenty poświadczające zapoznanie się z wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz wyrażenie świadomej zgody na pobranie materiału genetycznego.
3

Pobranie materiału biologicznego

Podczas planowanego zabiegu diagnostycznego lub chirurgicznego usunięcia nowotworu pobierany jest fragment guza. Dodatkowo, w czasie standardowych badań laboratoryjnych pobierana jest niewielka objętość krwi.
4

Biobankowanie

Zakodowana próbka zostaje zabezpieczona i odpowiednio przygotowana do przechowywania.
5

Badania naukowe

Biobankowany materiał biologiczny może zostać wykorzystany do badań naukowych nad opracowaniem nowych metod diagnostycznych i terapii.

Współpracujemy z najlepszymi

Naszymi partnerami są jednostki naukowe i medyczne w całej Polsce. Chętnie nawiązujemy współpracę z nowymi ośrodkami i fundacjami, dla których liczy się wspomaganie pacjentów onkologicznych w walce z chorobą.

Przeczytaj

Często zadawane pytania

Czy mogę zgłosić chęć Biobankowania w każdym szpitalu?

Chęć BioBankowania z PCBB można zgłosić jedynie w jednostkach z nami współpracujących.

Czy jeśli nie zdecyduje się na oddanie tkanki do BioBanku podczas pierwszej operacji, będę mogła zrobić to w przyszłości?

Niestety, nie. BioBankowanie można zlecić jedynie podczas pierwszej, rutynowej operacji usunięcia guza. Nie jest możliwe wykonanie operacji jedynie w celu pobrania materiału do BioBankowania.
Można również zlecić bankowanie w przypadku, gdy pierwotnie dobrana terapia nie przyniesie spodziewanych efektów i w wyniku nawrotu choroby jest zaplanowany kolejny zabieg.

Co jeśli mój szpital / onkolog nie współpracuje z PCBB?

W tym przypadku prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Ile to kosztuje?

BioBankowanie próbki do badań naukowych jest całkowicie darmowe dla Pacjenta.

Co dzieje się z moją tkanką w BioBanku?

Próbka jest poddawana kontroli jakości pod kątem zdatności do bankowania, a następnie odpowiednio przygotowana i zabezpieczona poprzez zamrożenie.

Przez ile lat moja tkanka będzie wykorzystywana?

To zależy od tego, kiedy zostanie uruchomiony projekt naukowy, w którym zostanie wykorzystana.

Jak zapewniają Państwo bezpieczeństwo/anonimowość danych?

Wszystkie próbki otrzymują swój własny kod alfanumeryczny, czyli są poddawane tzw. pseudonimizacji. Naukowcy, którzy prowadzą badania z wykorzystaniem danego materiału, nie wiedzą, od kogo on został pobrany.

Jaką mam pewność, że moje dane są bezpieczne w PCBB i nie zostaną oddane trzecim instytucjom?

PCBB przechowuje dane zgodnie z ustaleniami w zawartej umowie i regulacjami oraz wytycznymi, na których umowa się opiera. Nie udostępniamy danych instytucjom trzecim, chyba że pacjent wyrazi taką chęć.

Czy mogę zrezygnować z Biobankowania?

Tak. W przypadku wycofania zgody na BioBankowanie materiał biologiczny jest poddawany utylizacji.

Czy można Biobankować wszystkie guzy?

Obecnie skupiamy się na bankowaniu nowotworów piersi, jajnika, prostaty, trzustki i jelita grubego. Jednak możliwe jest bankowanie także innych guzów – w takim wypadku prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Masz pytania lub wątpliwości?
Chcesz zostać naszym partnerem?

Napisz do nas

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności oraz klauzulę informacyjną
polityka prywatności | klauzula informacyjna