BioBankowanie

dla badań nad nowymi terapiami

W BioBanku anonimowo przechowujemy tkanki Pacjentów nowotworowych, które mogą zostać wykorzystane do badań naukowych nad nowotworami i rozwojem nowych terapii. W ten sposób każdy Pacjent może pomagać innym w walce z nowotworem.

Walka z nowotworem

Każdy pacjent może pomóc

Wyrażając zgodę na anonimowe BioBankowanie tkanki, Pacjenci pomagają badaczom i lekarzom lepiej poznać przyczyny choroby oraz przyczynić się do opracowania nowych terapii przeciwnowotworowych. Zdobyta w ten sposób wiedza w przyszłości pomoże innym chorym borykającym się z tym samym schorzeniem.

Procedura

Krok po kroku
1

Podczas rozmowy z lekarzem Pacjent otrzymuje szczegółowe informacje o BioBankowaniu
i wspólnie podejmują decyzję, czy to jest odpowiednia opcja dla Pacjenta.
2

Pacjent podpisuje dokumenty poświadczające, że zapoznał się z niezbędnymi informacjami i wyraził świadomą zgodę na pobranie swojego materiału biologicznego.
3

Fragment guza jest pobrany w czasie rutynowego zabiegu diagnostycznego lub chirurgicznego usunięcia nowotworu. Niewielka objętość krwi jest pobierana przy okazji rutynowych badań laboratoryjnych lub zabiegu.
4

Zakodowana próbka zostaje zabezpieczona i odpowiednio przygotowana do przechowywania.
5

BioBankowany materiał biologiczny może zostać wykorzystany do badan naukowych nad opracowaniem nowych metod diagnostycznych i terapii.

Współpracujemy z najlepszymi

Naszymi partnerami są jednostki naukowe i medyczne w całej Polsce. Chętnie nawiązujemy współpracę z nowymi ośrodkami i fundacjami, dla których liczy się wspomaganie pacjentów onkologicznych w walce z chorobą

Przeczytaj

Często zadawane pytania

Czy mogę zgłosić chęć BioBankowania w każdym szpitalu?

Chęć BioBankowania z PCBB można zgłosić jedynie w jednostkach z nami współpracujących.

Czy jeśli nie zdecyduje się na oddanie tkanki do BioBanku podczas pierwszej operacji, będę mogła zrobić to w przyszłości?

Niestety, nie. BioBankowanie można zlecić jedynie podczas pierwszej, rutynowej operacji usunięcia guza. Nie jest możliwe wykonanie operacji jedynie w celu pobrania materiału do BioBankowania.
Można również zlecić bankowanie w przypadku, gdy pierwotnie dobrana terapia nie przyniesie spodziewanych efektów i w wyniku nawrotu choroby jest zaplanowany kolejny zabieg.

Co jeśli mój szpital / onkolog nie współpracuje z PCBB?

W tym przypadku prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Ile to kosztuje?

BioBankowanie próbki do badań naukowych jest całkowicie darmowe dla Pacjenta.

Co dzieje się z moją tkanką w BioBanku?

Próbka jest poddawana kontroli jakości pod kątem zdatności do bankowania, a następnie odpowiednio przygotowana i zabezpieczona poprzez zamrożenie.

Przez ile lat moja tkanka będzie wykorzystywana?

To zależy od tego, kiedy zostanie uruchomiony projekt naukowy, w którym zostanie wykorzystana.

Jak zapewniają Państwo bezpieczeństwo/anonimowość danych?

Wszystkie próbki otrzymują swój własny kod alfanumeryczny, czyli są poddawane tzw. pseudonimizacji. Naukowcy, którzy prowadzą badania z wykorzystaniem danego materiału, nie wiedzą, od kogo on został pobrany.

Jaką mam pewność, że moje dane są bezpieczne w PCBB i nie zostaną oddane trzecim instytucjom?

PCBB przechowuje dane zgodnie z ustaleniami w zawartej umowie i regulacjami oraz wytycznymi, na których umowa się opiera. Nie udostępniamy danych instytucjom trzecim, chyba że pacjent wyrazi taką chęć.

Czy mogę zrezygnować z BioBankowania?

Tak. W przypadku wycofania zgody na BioBankowanie materiał biologiczny jest poddawany utylizacji.

Czy można BioBankować wszystkie guzy?

Obecnie skupiamy się na bankowaniu nowotworów piersi, jajnika, prostaty, trzustki i jelita grubego. Jednak możliwe jest bankowanie także innych guzów – w takim wypadku prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Masz pytania lub wątpliwości?
Chcesz zostać naszym partnerem?

Napisz do nas

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności oraz klauzulę informacyjną
polityka prywatności | klauzula informacyjna