Czym jest

Bankowanie

Bankowanie to przechowywanie próbki nowotworowej pobranej w trakcie rutynowego zabiegu resekcji guza lub biopsji. Jedynie odpowiednio przechowana próbka nowotworu pozwala na wykonanie diagnostyki całogenomowej i próbę podjęcia leczenia personalizowanego. Dlatego właśnie, bankowanie pobranego od Pacjentów materiału odbywa się według ściśle określonych procedur i w starannie kontrolowanych warunkach, gwarantujących najwyższą jakość i dokładność postępowania diagnostycznego.

Diagnostyka całogenomowa

Z wykorzystaniem bankowanej tkanki

Diagnostyka całogenomowa, określana również mianem „profilowania”, przeprowadzana jest w oparciu o sekwencjonowanie i precyzyjną analizę całego genomu. Dzięki temu umożliwia poznanie aż 99,9% informacji zawartej w materiale genetycznym komórek nowotworowych. Wiedza ta pozwala na dopasowanie najlepszej możliwej dla danego Pacjenta metody terapeutycznej.

Dowiedz się więcej

Korzyści z Bankowania

W efekcie przeprowadzenia diagnostyki całogenomowej pacjent zyskuje:

Ekspercka wiedza


Wykwalifikowany zespół diagnostów i analityków genomowych zapewnia wsparcie oraz konsultację dla lekarza prowadzącego.

Raport z badania


Przygotowujemy raport indywidualnie dla każdego pacjenta.

Próby kliniczne


Informujemy o dostępnych dla pacjenta badaniach klinicznych.

Terapia spersonalizowana

Wskazujemy, które terapie mają szansę na powodzenie oraz te, które nie mają szansy zadziałać u pacjenta.

Inwestycja w przyszłość

Wynik badania można wykorzystać w przypadku oporności na stosowanie leczenie lub nawrót.

Procedura

Krok po kroku

1

Poznanie oferty

Lekarz lub konsultant PCBB przekazuje Pacjentowi szczegółowe informacje dotyczące możliwości, jakie stwarza bankowanie. Następnie, wspólnie podejmują decyzję czy Bankowanie jest odpowiednim rozwiązaniem dla danego Pacjenta
2

Dokumentacja

Pacjent podpisuje dokumenty poświadczające zapoznanie się z wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz wyrażenie świadomej zgody na pobranie materiału genetycznego.
3

Pobranie Materiału Biologicznego

Podczas planowanego zabiegu diagnostycznego lub chirurgicznego usunięcia nowotworu pobierany jest fragment guza. Dodatkowo, w czasie standardowych badań laboratoryjnych pobierana jest niewielka objętość krwi.
4

Bezpłatne 30 dni Bankowania

Zakodowana próbka zostaje zabezpieczona, zamrożona i przechowywana nieodpłatnie do 30 dni od daty jej dostarczenia do PCBB. Jeśli po tym czasie Pacjent zdecyduje się na dalsze jej bankowanie, po wniesieniu opłaty będzie przechowywana przez okres 3 lat. W przeciwnym razie materiał biologiczny zostanie poddany utylizacji.
Zobacz listę szpitali

Komu możemy pomóc

Rak piersi

W przypadku nowotworów piersi bankowanie jest skierowane do pacjentek z podejrzeniem lub zdiagnozowanym rakiem piersi wszystkich subtypów: hormonozależnym (ER-dodatnim/PR-dodatnim), HER2-dodatnim oraz potrójnie negatywnym. Materiał do badań może być pobrany w trakcie zabiegu usunięcia guza, jak i w czasie biopsji gruboigłowej.

Rak jajnika

Nasza oferta jest dedykowana dla pacjentek z podejrzeniem lub zdiagnozowanym nowotworem jajnika, w tym nowotworami w obrębie jajowodu i otrzewnej o wszystkich stopniach zaawansowania, u których wykonywana będzie operacja usunięcia/redukcji guza nowotworowego.

Inne nowotwory

Oferta bankowania tkanki zmienionej nowotworowo skierowana jest przede wszystkim dla Pacjentek chorujących na raka jajnika lub piersi. Jednak u pozostałych Pacjentów wykonanie diagnostyki całogenomowej również jest możliwe. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie i jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu.

Materiał do badań może stanowić zarówno fragment guza pierwotnego, jak i przerzutu do innych tkanek.We wszystkich przypadkach o możliwości otrzymania materiału do badań całogenomowych każdorazowo decyduje chirurg lub lekarz patomorfolog.
Skontaktuj się

Sprawdź na mapie

Gdzie jesteśmy

Kliknij na województwo i przejdź do listy naszych partnerów

wielkopolskie
mazowieckie
łódzkie
zachodniopomorskie

Co obejmuje

Pakiet bankowania

Cena bankowania to 980zł* brutto, obejmuje:
  • Pudełko z zestawem pobraniowym i dokumentami,
  • Transport zestawu i próbek,
  • Kontrola jakości materiału Pacjenta,
  • Bufor do przechowywania tkanki,
  • Przygotowanie tkanki do bankowania,
  • Przechowywanie materiału przez 3 lata,
  • Zabezpieczenie danych.
*cena może ulec zmianie.

Przeczytaj

Często zadawane pytania

Czy w szpitalach rutynowo bankuje się tkanki (na NFZ)?

Procedura bankowania materiału nowotworowego podczas operacji nie jest refundowana przez NFZ. Bankowanie na użytek Pacjenta najlepiej zlecić w jednostkach współpracujących z PCBB. Jeżeli nie ma takiej możliwości, prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem e-mail kontakt@pcbb.pl.

Czy jeśli nie zdecyduje się na bankowanie podczas pierwszej operacji, będę mogła zrobić to w przyszłości?

Bankowanie powinno się zlecić podczas pierwszej operacji, aby zabezpieczyć materiał biologiczny do przeprowadzenia diagnostyki całogenomowej i podjęcia próby doboru leczenia. Nie jest możliwe wykonanie operacji jedynie w celu pobrania materiału do bankowania.
Można również zlecić bankowanie w przypadku, gdy pierwotnie dobrana terapia nie przyniesie spodziewanych efektów i w wyniku nawrotu choroby jest zaplanowany kolejny zabieg.

Co jeśli mój szpital / onkolog nie współpracuje z PCBB?

W takim przypadku prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl. Dołożymy wszelkich starań, by umożliwić Państwu bankowanie próbki poprzez kontakt z Państwa jednostką prowadzącą lub poprzez wskazanie ośrodka, z którym współpracujemy.

Przez ile lat mogę przechowywać (bankować) tkankę?

Tkanka jest bankowana przez 3 lata (z możliwością przedłużenia) lub do momentu wykorzystania materiału do badań diagnostycznych.

Ile kosztuje bankowanie?

Jednorazowa opłata za pierwsze 3 lata bankowania wynosi 980 zł brutto. Opłata za bankowanie przez kolejne lata jest ustalana z każdym pacjentem indywidualnie.

Co mogę zrobić z bankowana tkanką?

Tkanka bankowana w PCBB jest przechowywana w buforze, który ją chroni i zapobiega degradacji zawartego w niej DNA. Dzięki temu materiał może być wykorzystany do nowoczesnej diagnostyki genomowej nowotworu, która pozwala na poznanie przyczyny choroby i podjęcie próby terapii personalizowanej.

Jak przeprowadzić diagnostykę nowotworu? Czy jest ona opłacana przez NFZ?

Jeśli zdecydują się Państwo przeprowadzić diagnostykę całogenomową, prosimy o kontakt z PCBB – przeprowadzimy Państwa krok po kroku od konsultacji do zlecenia badania.
Diagnostyka genomowa nie jest jeszcze opłacana przez NFZ.

W jakiej postaci otrzymuję wyniki diagnostyki nowotworu? Co z nimi zrobić?

Raport diagnostyczny, który obejmuje uzyskane wyniki i ich interpretację w oparciu o najnowsze badania naukowe, zostaje wysłany bezpośrednio do lekarza prowadzącego Pacjenta.
Stanowi on przewodnik, który ma naprowadzić lekarza na najlepszą drogę terapeutyczną, dobraną dla indywidualnego Pacjenta.

Czy mogę bankować tkankę gdzie indziej w Polsce?

PCBB jest jedyną taką organizacją, która bankuje tkankę dla Pacjenta w celach diagnostycznych.

Czy mogę zrezygnować z bankowania?

Tak, w każdej chwili Pacjent może zrezygnować. W takiej sytuacji bankowany materiał jest poddawany utylizacji.

Moja operacja jest już zaplanowana - czy nadal mogę zlecić Bankowanie?

Tak, pod warunkiem, że zdążymy dostarczyć na czas zestaw pobraniowy niezbędny do zabezpieczenia i transportu próbki. Prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Po co pobiera się krew?

MNM Diagnostics oferuje badanie DNA nowotworu, a dodatkowo DNA z krwi pacjenta, aby ocenić, które zmiany genetyczne powiązane z rozwojem nowotworu zostały odziedziczone.

Czy można bankować wszystkie guzy?

Obecnie skupiamy się na bankowaniu nowotworów piersi, jajnika, prostaty, trzustki i jelita grubego. Jednak możliwe jest bankowanie także innych guzów – w takim wypadku prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl

Masz pytania lub wątpliwości?
Chcesz zostać naszym partnerem?

Napisz do nas

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności oraz klauzulę informacyjną
polityka prywatności | klauzula informacyjna