Bankowanie to odpowiednie przechowywanie próbki nowotworowej pobranej w trakcie rutynowego zabiegu resekcji guza, niezbędne do wykonania diagnostyki całogenomowej, która może pomóc w doborze optymalnego leczenia. Jedynie odpowiednio przechowana próbka nowotworu pozwala na wykonanie tego typu testów i próbę podjęcia leczenia personalizowanego. Dlatego właśnie, bankowanie pobranego od Pacjentów materiału odbywa się według ściśle określonych procedur i w starannie kontrolowanych warunkach, gwarantujących najwyższą jakość i dokładność postępowania diagnostycznego.
Czym jest
Bankowanie

Diagnostyka
z wykorzystaniem bankowanej tkanki
Diagnostyka całogenomowa, określana również mianem „profilowania”, przeprowadzana jest w oparciu o sekwencjonowanie i precyzyjną analizę całego genomu. Dzięki temu umożliwia poznanie aż 99,9% informacji zawartej w materiale genetycznym komórek nowotworowych. Wiedza ta pozwala na dopasowanie najlepszej możliwej dla danego Pacjenta metody terapeutycznej.
Komu możemy pomóc
Oferta bankowania tkanki nowotworowej skierowana jest przede wszystkim dla Pacjentów chorujących na raka jajnika, piersi, trzustki lub prostaty. Jednak u pozostałych Pacjentów wykonanie profilowania całogenomowego również jest możliwe. W takim przypadku prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl
We wszystkich przypadkach o możliwości otrzymania materiału do badań całogenomowych każdorazowo decyduje chirurg lub lekarz patomorfolog.
Nasza oferta jest dedykowana dla pacjentek z nowotworami jajnika, w tym nowotworami w obrębie jajowodu oraz otrzewnej o wszystkich stopniach zaawansowania, u których będzie przeprowadzana operacja usunięcia/redukcji guza nowotworowego. Materiał do badań może stanowić zarówno fragment guza pierwotnego, jak i przerzutu do innych tkanek.
W przypadku nowotworów piersi profilowanie całogenomowe jest skierowane do pacjentek ze wszystkim subtypami: hormonozależnymi (ER-dodatnimi/PR-dodatnimi), HER2-dodatnimi oraz potrójnie negatywnymi. Materiał do badań może być pobrany w trakcie zabiegu usunięcia guza, jak i w czasie biopsji gruboigłowej. Analizowane mogą być zarówno fragmenty guza pierwotnego, jak i jego przerzuty do innych tkanek.
W nowotworach trzustki metodą profilowania całogenomowego mogą być analizowane wszystkie typy guzów litych: nowotwory przewodowe, zrazikowe i neuroendokrynne, rozwijające się w głowie, trzonie i ogonie trzustki. Analizie mogą być poddane również guzy będące przerzutami z trzustki do innych organów, np. żołądka lub wątroby. Warunkiem koniecznym do wykonania badania jest dostępność świeżego materiału śródoperacyjnego (kilkumilimetrowego fragmentu guza usuniętego w czasie operacji) lub fragmentu guza pobranego laparoskopowo.
W przypadku nowotworów prostaty do profilowania całogenomowego mogą się zakwalifikować pacjenci, u których będzie przeprowadzane leczenie chirurgiczne, np. prostatektomia radykalna lub biopsja gruboigłowa.
Procedura
Krok po kroku
Sprawdź na mapie
Gdzie jesteśmy
Kliknij na województwo i przejdź do listy naszych partnerów

Co obejmuje
Pakiet bankowania
- Pudełko z zestawem pobraniowym i dokumentami,
- Transport zestawu i próbek,
- Kontrola jakości materiału Pacjenta,
- Bufor do przechowywania tkanki,
- Przygotowanie tkanki do bankowania,
- Przechowywanie materiału przez 3 lata,
- Zabezpieczenie danych.
Przeczytaj
Często zadawane pytania
Czy w szpitalach rutynowo bankuje się tkanki (na NFZ)?
Procedura bankowania materiału nowotworowego podczas operacji nie jest refundowana przez NFZ. Bankowanie na użytek Pacjenta najlepiej zlecić w jednostkach współpracujących z PCBB. Jeżeli nie ma takiej możliwości, prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem e-mail kontakt@pcbb.pl.
Czy jeśli nie zdecyduje się na bankowanie podczas pierwszej operacji, będę mogła zrobić to w przyszłości?
Bankowanie powinno się zlecić podczas pierwszej operacji, aby zabezpieczyć materiał biologiczny do przeprowadzenia diagnostyki całogenomowej i podjęcia próby doboru leczenia. Nie jest możliwe wykonanie operacji jedynie w celu pobrania materiału do bankowania.
Można również zlecić bankowanie w przypadku, gdy pierwotnie dobrana terapia nie przyniesie spodziewanych efektów i w wyniku nawrotu choroby jest zaplanowany kolejny zabieg.
Co jeśli mój szpital / onkolog nie współpracuje z PCBB?
W takim przypadku prosimy o kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl. Dołożymy wszelkich starań, by umożliwić Państwu bankowanie próbki poprzez kontakt z Państwa jednostką prowadzącą lub poprzez wskazanie ośrodka, z którym współpracujemy.
Przez ile lat mogę przechowywać (bankować) tkankę?
Tkanka jest bankowana przez 3 lata (z możliwością przedłużenia) lub do momentu wykorzystania materiału do badań diagnostycznych.
Ile kosztuje bankowanie?
Jednorazowa opłata za pierwsze 3 lata bankowania wynosi 980 zł brutto. Opłata za bankowanie przez kolejne lata jest ustalana z każdym pacjentem indywidualnie.
Co mogę zrobić z bankowana tkanką?
Tkanka bankowana w PCBB jest przechowywana w buforze, który ją chroni i zapobiega degradacji zawartego w niej DNA. Dzięki temu materiał może być wykorzystany do nowoczesnej diagnostyki genomowej nowotworu, która pozwala na poznanie przyczyny choroby i podjęcie próby terapii personalizowanej.
Jak przeprowadzić diagnostykę nowotworu? Czy jest ona opłacana przez NFZ?
Jeśli zdecydują się Państwo przeprowadzić diagnostykę całogenomową, prosimy o kontakt z PCBB – przeprowadzimy Państwa krok po kroku od konsultacji do zlecenia badania.
Diagnostyka genomowa nie jest jeszcze opłacana przez NFZ.
W jakiej postaci otrzymuję wyniki diagnostyki nowotworu? Co z nimi zrobić?
Raport diagnostyczny, który obejmuje uzyskane wyniki i ich interpretację w oparciu o najnowsze badania naukowe, zostaje wysłany bezpośrednio do lekarza prowadzącego Pacjenta.
Stanowi on przewodnik, który ma naprowadzić lekarza na najlepszą drogę terapeutyczną, dobraną dla indywidualnego Pacjenta.
Czy mogę bankować tkankę gdzie indziej w Polsce?
PCBB jest jedyną taką organizacją, która bankuje tkankę dla Pacjenta w celach diagnostycznych.
Czy mogę zrezygnować z bankowania?
Tak, w każdej chwili Pacjent może zrezygnować. W takiej sytuacji bankowany materiał jest poddawany utylizacji.
Moja operacja jest już zaplanowana - czy nadal mogę zlecić Bankowanie?
Tak, pod warunkiem, że zdążymy dostarczyć na czas zestaw pobraniowy niezbędny do zabezpieczenia i transportu próbki. Prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl
Po co pobiera się krew?
MNM Diagnostics oferuje badanie DNA nowotworu, a dodatkowo DNA z krwi pacjenta, aby ocenić, które zmiany genetyczne powiązane z rozwojem nowotworu zostały odziedziczone.
Czy można bankować wszystkie guzy?
Obecnie skupiamy się na bankowaniu nowotworów piersi, jajnika, prostaty, trzustki i jelita grubego. Jednak możliwe jest bankowanie także innych guzów – w takim wypadku prosimy o niezwłoczny kontakt z PCBB pod numerem +48 730 601 011 lub adresem email: kontakt@pcbb.pl