$(document).ready(function() { $('.container-wrap #author-bio #author-info a').on('click tap', function(event) { event.preventDefault(); }); });

kontakt

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności oraz klauzulę informacyjną
polityka prywatności | klauzula informacyjna

Webinar – bankowanie nowotworu

 

Webinar dla Pacjentów onkologicznych na temat zabezpieczenia fragmentu guza w celu skorzystania z zaawansowanej diagnostyki genetycznej, jak również medycyny personalizowanej w leczeniu nowotworu.
Profilowanie całogenomowe świadczone przez MNM Diagnostics umożliwia Pacjentom poznanie przyczyny powstania nowotworu, a wyniki profilowania mogą pomóc nie tylko Pacjentowi, lecz także lekarzowi prowadzącemu Pacjenta w podejmowaniu decyzji o doborze dalszego leczenia onkologicznego.

Bankowanie tkanki zmienionej nowotworowo w Polskim Centrum BioBankowania, które powstało z myślą o Pacjentach onkologicznych, umożliwia im skorzystanie z nowoczesnych metod diagnostyki genetycznej i terapii celowanych. W jaki sposób? Zostanie to szczegółowo wyjaśnione podczas webinaru.

webinar bankowanie nowotworuZapoznałem się i akceptuję politykę prywatności oraz klauzulę informacyjną
polityka prywatności | klauzula informacyjna

Odpowiedzi na pytania zadane podczas prezentacji:

 

Dostaję chemioterapię, czy nadal mogę bankować guza?

Istnieje możliwość bankowania tkanki już po otrzymaniu chemioterapii przez pacjenta. Sama chemioterapia wprowadza dużą ilość zmian do DNA. Mimo  to, nadal z próbki guza po chemioterapii możemy wykonać sekwencjonowanie całego genomu, a uzyskany wynik będzie informatywny – jesteśmy w stanie zidentyfikować główne mutacje (warianty patogenne), które doprowadziły do  rozwoju nowotworu. Czułość badania DNA nowotworu po chemioterapii może być niższa, niż badanie wykonane na próbce przed otrzymaniem chemioterapii, ale główne cechy nowotworu nadal zostaną zachowane. Potwierdzają to najnowsze doniesienia naukowe. Ewentualnym ograniczeniem jest zbyt mały rozmiar guza po chemioterapii lub nekroza tkanek.


Przez okres 3 lat tkanka nie straci swoich właściwości? Co jeśli będę chciała zrobić badanie za rok? 

Bufor, w którym przechowujemy tkanki posiada walidację na 3 lata. Oznacza to, że gwarantujemy, że przez 3 lata przechowywania próbkę będzie można wykorzystać do sekwencjonowania całego genomu, a uzyskane wyniki będą informatywne. W przyszłości, gdy bufor zostanie zwalidowany na dłuższy czas, będziemy mogli zapewnić bankowanie na dłuższy okres. Dlatego mamy pewność, że za rok przechowywana próbka będzie całkowicie zdatna do wykonania badań genetycznych.


Czy oddając próbkę do biobakowania – nauki, będę miała z tego korzyść? Nie rozumiem bankowania i biobankowania? Można oddać materiał biologiczny dla siebie i dla nauki? 

Biobankowanie to przechowywanie tkanki dla celów naukowych, zatem oddając próbkę tylko w tym celu pacjent wspiera naukę i jej rozwój, ale nie może takiej próbki wykorzystać do przeprowadzenia badań diagnostycznych. Pacjent może przed pobraniem zdecydować o oddaniu materiału biologicznego dla dwóch celów, naukowego i diagnostycznego. Podsumowując – część próbki biobankowana będzie wykorzystana do badań naukowych, a część bankowana – do diagnostyki całogenomowej pacjenta.


Jak duży fragment guza jest potrzebny  do bankowania? 

Minimalny rozmiar fragmentu guza to 5 x 5 x 5 mm. Z takiego fragmentu można otrzymać odpowiednią ilość DNA do wykonania diagnostyki całogenomowej.


Szanowni Państwo, czy materiał biologiczny oczekujący na odbiór przez kuriera jest przechowywany w specyficznych warunkach, np. w oparach ciekłego azotu lub też w zamrażarce niskotemperaturowej? 

Materiał oczekujący na odbiór przez kuriera w lodówce, przechowywany w buforze zabezpieczającym, który gwarantuje zachowanie dobrej jakości materiału genetycznego. Dzięki zastosowaniu buforu nie ma potrzeby transportowania próbek w ciekłym azocie, suchym lodzie czy w chłodni. Bufor w sposób wystarczający chroni materiał na czas transportu.


Czy mając inny typ nowotworu mogę liczyć, że mam możliwość skorzystania z Państwa usługi dzisiaj? 

W przypadku innego nowotworu, niż piersi, jajnika, prostaty lub trzustki, należy skontaktować się z nami, każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie.


Na ile przed operacją trzeba się do Państwa zgłosić? 

Zachęcamy do kontaktu z Polskim Centrum BioBankowania tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Nie trzeba czekać do ostatecznej diagnozy – jeżeli Pacjent ma już wykonane badanie USG, jest podejrzenie nowotworu, to już wtedy powinien skontaktować się z PCBB. W szczególności wtedy, gdy jest już ustalona data zabiegu biopsji lub operacji  Zyskany w ten sposób czas umożliwi Państwu i nam omówienie wszystkich istotnych kwestii dotyczących Bankowania próbki guza oraz samej diagnostyki całogenomowej. Potrzebujemy również czasu na przekazanie zestawu pobraniowego i na podpisanie umowy. Jeśli mają Państwo pytania – jesteśmy do dyspozycji.


Czy materiał, który trafił do pracowni his-pat po operacji tylko w celu diagnostyki his-pat, można częściowo „oddać” w celu BioBankowania? 

Zazwyczaj materiał biologiczny trafia do pracowni patomorfologicznej już umieszony w roztworze formaliny i taki, niestety, nie nadaje się do biobankowania. Odpowiedni fragment guza powinien być umieszczony od razu po wycięciu w probówce PCBB z buforem zabezpieczającym. Opcjonalnie, po wcześniejszym poinformowaniu lekarza, usunięty guz może trafić do pracowni patomorfologicznej bez traktowania roztworem formaliny, i to patomorfolog wytnie i umieści fragment tkanki w probówce z buforem.


Czy na każdym pobranym materiale wykonywana jest analiza WGS? Czy na części tylko np. WES lub określony panel NGS?

Zawsze wykonujemy sekwencjonowanie całogenomowe, czyli WGS. Wykryte patogenne warianty genetyczne potwierdzamy dodatkową metodą.


Miałam operację, mam bloczek. Czy można z niego wykonać badanie? 

Niestety, nie ma możliwości wykonania diagnostyki całogenomowej z wykorzystaniem materiału genetycznego pochodzącego z bloczka parafinowego. Do wykonania sekwencjonowania całogenomowego niezbędny jest dostęp do świeżej, nieutrwalonej tkanki – dlatego właśnie współpracujemy z Polskim Centrum BioBankowania. Proces utrwalenia tkanki roztworem formaldehydu, który niezbędny jest do przygotowania bloczków parafinowych, wprowadza w DNA próbki liczne zmiany, mutacje, które uniemożliwiają wykonanie sekwencjonowania całego genomu.


Czy MNM Diagnostics współpracuje z genetykiem klinicznym, który wspomoże np. onkologa? 

Tak, współpracujemy z genetykiem klinicznym, który w razie potrzeby omówi wynik badania z onkologiem.


Czy znalezione inne warianty, które potencjalnie nie mają związku z nowotworem, również zostaną zawarte w raporcie na prośbę pacjenta? 

Raportujemy jedynie warianty określane jako patogenne według wytycznych ACMG (genom germinalny) oraz warianty o istotnym znaczeniu klinicznym (genom somatyczny). Jeśli chodzi o warianty niezwiązane z nowotworami, to na życzenie raportujemy warianty patogenne/prawdopodobnie patogenne z wytycznych “ACMG Recommendations for Reporting of Incidental Findings in Clinical Exome and Genome Sequencing”.


Jakie programy bioinformatyczne są wykorzystywane w celu wykrycia zmian w DNA? 

Podstawowy pipeline bioinformatyczny do analiz onkologicznych bazuje na pakiecie CancerIT, zmodyfikowanym i wzbogaconym o dodatkowe narzędzia do wywoływania wariantów jak Strelka i Manta. Dodatkowo, używamy wielu narzędzi autorskich do analiz zjawisk całogenomowych jak np. niestabilność genomowa/niedobór homologicznej rekombinacji.


Czy mogą Państwo wspomnieć o kosztach ponoszonych przez pacjenta? 

Koszt bankowania tkanki to 980 zł brutto za okres 3 lat.


Czy mają Państwo jakieś wskazówki dla kogoś, kto chciałby się rozwijać w dziedzinie tak specjalistycznej diagnostyki, pytam jako ktoś świeżo po studiach (analityka medyczna). 

Zapraszamy do wysłania CV (więcej informacji: dołącz do nas!). Nasz zespół składa się zarówno z biologów molekularnych, diagnostów laboratoryjnych, bioinformatyków i programistów.